Strona główna Infrastruktura Mikroskop konfokalny
Mikroskop konfokalny

21 października na Hożej zakończyła się instalacja mikroskopu konfokalnego firmy Attocube. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce, tzn. w Polsce są już mikroskopy konfokalne, ale nasz umożliwia pomiar w temperaturach kriogenicznych 2.0-300.0K i w polach magnetycznych od -9.0T do +9.0T. Przystosowany jest do badania preparatów biologicznych, chemicznych, półprzewodników, jednoczesnych pomiarów "innych właściwości fizycznych" w trakcie skanowania próbki (np. można badać płynący przez próbkę prąd). Na razie przystosowany jest do pomiarów na długości fali 630 nm, ale planujemy rozszerzenie jego możliwości. Skanuje z precyzją sub-nanometrową (można go w przyszłości uzupełnic o AFM, STM, SNOM), ale z uwagi na ograniczenie dyfrakcji światła "zdolność rozdzielcza" naszago mikroskopu to ok. 500 nm. Mikroskop został zakupiony dzięki programowi CEZAMAT.