bannerek1

Inżynieria Nanostruktur - nowy makrokierunek na Uniwersytecie Warszawskim

Strona główna Dla Studentów Wykład laureata Nagrody Nobla, prof. Shuji Nakamury w ramach „Zapytaj fizyka”
Wykład laureata Nagrody Nobla, prof. Shuji Nakamury w ramach „Zapytaj fizyka”
Wpisany przez Piotr Łaski   
piątek, 05 maja 2017 11:39

11 maja 2017 o godz. 18:15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki prof. Shuji Nakamura, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, wygłosi wykład pt. "Invention of high efficient blue LEDs and future solid state lighting”. Serdecznie zapraszamy!

Shuji Nakamura jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. W roku 2014 został laureatem nagrody Nobla z fizyki. Ukończył studia oraz otrzymał doktorat na wydziale inżynierii elektrycznej na uniwersytecie w Tokushimie w Japonii. Po studiach rozpoczął pracę w zajmującej się inżynierią chemiczno-elektroniczną firmie Nichia, gdzie dokonał przełomowych odkryć, wyróżnionych później nagrodą Nobla.

W pracy naukowej prof. Nakamura zajmuje się technologiami otrzymywania struktur półprzewodnikowych wytwarzających światło, między innymi diodami elektroluminescencyjnymi (LED). Jednym z celów badań w tej dziedzinie było otrzymanie wydajnego i taniego źródła światła białego, mogącego znaleźć zastosowanie także w życiu codziennym. Światło białe jest mieszanką czerwonego, zielonego i niebieskiego. O ile diody LED emitujące światło czerwone i zielone znane były wcześniej, skonstruowanie diod świecących na niebiesko okazało się największym wyzwaniem. Nagrodę Nobla prof. Nakamura otrzymał, wraz z prof. Isamu Akasaki i prof. Hiroshi Amano, właśnie za stworzenie w latach 90-tych XX w. niebieskich diod LED, opartych na półprzewodnikach na bazie azotków (galu, indu, aluminium). Prof. Nakamura jest również twórcą tzw. niebieskiego lasera, opartego o diodę laserową także zbudowaną na bazie azotków. Laser taki używany jest w systemach optycznego zapisu informacji, np. w urządzeniach Blu-ray i HD DVD.

Poza nagrodą Nobla, Prof. Nakamura otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. Milenijną Nagrodę Technologiczną (2006), nagrodę Czochralskiego (2007), nagrodę Harveya (2009). Opublikował ponad 500 artykułów naukowych, posiada ponad 200 patentów amerykańskich oraz ponad 300 japońskich.

 

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Inżynieria Nanostruktur

Uniwersytet Warszawski