bannerek1

Inżynieria Nanostruktur - nowy makrokierunek na Uniwersytecie Warszawskim

Nanonews
Workshop on “Future of Nanotechnology” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
niedziela, 18 września 2011 17:31

Wszystkich studentów IN zapraszamy na Joint Warsaw – Karlsruhe Workshop on “Future of Nanotechnology” at E-MRS fall meeting 2011, Thursday, 22.09.2011, 09:00 – ca. 16:30. E-MRS to jedna z najważniejszych światowych konferencji, odbywa się na jesieni w Warszawie na Politechnice. Więcej na temat workshopu oraz plan znajduje się TUTAJ, program jest TUTAJ. Wstęp wolny, obowiązuje język angielski!

Poprawiony: czwartek, 22 września 2011 14:32
 
Inzynieria nanostruktur na 30 mikronach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
sobota, 03 września 2011 13:18

Oto nasze logo wykonane przez mgra Tomasza Jakubczyka na naszym nowym urządzeniu Focus Ion Beam (nasz poprzedni artykuł) w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki UW. Nasze logo jest obok mikropilaru, zostało wycięcte w fotonicznej strukturze półprzewodnikowej II-VI opartej o CdTe.

Logo IN FIB

Więcej obrazków poniżej:

Poprawiony: niedziela, 04 września 2011 15:19
 
Nowa aparatura do wytwarzania nanostruktur PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
czwartek, 16 czerwca 2011 16:23

FIBDzięki nowoczesnej holenderskiej aparaturze do trawienia zogniskowaną wiązką jonów (FIB), uruchomionej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW), wyprodukowano pierwsze mikrofilary, mikroskopijne konstrukcje półprzewodnikowe mogące służyć jako wydajne źródła światła. „Możliwość wytwarzania mikrofilarów bezpośrednio w laboratoriach Uniwersytetu ma kluczowe znaczenie dla naszych badań, zwłaszcza dla prac nad naprawdę dobrymi źródłami żółtego światła laserowego”, mówi dr Wojciech Pacuski (FUW). Aparatura zakupiona przez Instytut Fizyki Doświadczalnej FUW jest jednym z zaledwie kilku tego typu urządzeń w kraju.

Logo Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (rozmiaru 2 mikronów!) wytrawione wiązką jonów na podłożu półprzewodnikowym. Zdjęcie z mikroskopu elektronowego.

Poprawiony: sobota, 02 lipca 2011 14:48
 
Mikrownęki dla żółtej optoelektroniki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
wtorek, 26 kwietnia 2011 12:55

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło II Konkursu w ramach programu LIDER i przyznało trzyletni grant Mikrownęki dla żółtej optoelektroniki dr. Wojciechowi Pacuskiemu. Projekt dotyczy półprzewodnikowych struktur fotonicznych: mikrownęk i mikrofilarów, które będą wytwarzane w nowym laboratorium w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego IFD na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z Wojtkiem nasi studenci IN mają laboratorium w ramach Pracowni technik pomiarowych nanotechnologii - Wojtek prowadzi zajęcia na Pasteura 7 i omawia sposób hodowli próbek metodą MBE (Molecular Beam Epitaxy). Wojtkowi GRATULUJEMY!

Poprawiony: czwartek, 26 maja 2011 17:50
 
Polska nanopotęgą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
środa, 06 kwietnia 2011 10:30

W środowym numerze "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł p.t. "Polska nanopotęgą" na temat prac badawczych nad grafenem (pojedynczą warstwą grafitu), które prowadzone są m.in. na naszym Wydziale (studenci II roku w ramach Pracowni technik pomiarowych nanotechnologii prowadzą badania widma Ramana na grafenie). Jest też wywiad z prof. Jackiem Baranowskim, pracownikiem Zakładu Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki UW, który pracuje również w ITME. A w ITME nasi studenci II roku będą mogli odbywać w tym roku praktyki!

Kolejny artykuł o grafenie - tym razem w Gazecie Wyborczej. W wersji "papierowej" wypowiadał się nasz dziekan Andrzej Wysmołek.

Poprawiony: piątek, 09 września 2011 16:29
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 6

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Inżynieria Nanostruktur

Uniwersytet Warszawski