bannerek1

Inżynieria Nanostruktur - nowy makrokierunek na Uniwersytecie Warszawskim

Nanonews
Inżynieria na Pikniku Naukowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
środa, 30 czerwca 2010 12:17

Inżynieria nanostruktur w Radiu TOK fm. Byliśmy tłumnie na Pikniku Naukowym 12 czerwca w Warszawie, fotki będą jak wreszcie skończą się testy nowych stron IN. Na razie zdjęcie z Pikniku nanocząstek ZnSe otrzymanych przez naszych studentów na Wydziale Chemii UW:

 
Nanokoncentrator światła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomasz Szoplik   
poniedziałek, 25 maja 2009 19:05

Jednym z ważniejszych czasopism naukowych w dziedzinie fotoniki, plazmoniki i nanotechnologii jest, oprócz Nano Letters i Plasmonics, elektroniczne pismo wolnego dostępu Optics Express, wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne. W zeszycie z 25 maja [Optics Express tom 17, zeszyt 11, str. 9191-9196 (2009)] ukazał się artykuł na temat nanokoncentratora światła, który może być używany jako sonda skanującego optycznego mikroskopu pola bliskiego (scanning near-field optical microscope – SNOM).

 
Nanosoczewki plazmoniczne - nowe możliwości? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tomasz Szoplik   
piątek, 22 maja 2009 15:44
W pierwszym tygodniu maja w Physical Review Letters [PRL 102, 183902 (2009)] ukazał się artykuł na temat nanosoczewki plazmonicznej. Soczewka ma postać warstwy srebra o grubości d=100nm,
 
Triony w studni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jacek Szczytko   
środa, 06 maja 2009 23:37

W lutowym wydaniu Physical Review Letters ukazała się praca naukowców z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, która podsumowuje badania dynamiki tworzenia się trionów w studniach kwantowych. Studnia kwantowa to nanostruktura, w której ruch ładunków ograniczony został do dwóch wymiarów.

 
Struktura cieczy „ściśniętych” w nanoobjętościach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bożena Gadomska   
środa, 06 maja 2009 23:31

Cząsteczki w cieczach wykazują lokalne uporządkowanie, które utrzymuje się przez bardzo krótki okres rzędu 10-11 sekundy. Lokalne struktury w cieczach możemy więc zauważyć  stosując impulsy światła o czasach znacznie krótszych niż ich czas życia, a więc impulsy femtosekundowe (10-15 sekundy).  Struktura cieczy zamkniętych w małych objętościach o rozmiarach rzędu nanometrów ( na przykład w porach substancji żelujących) ulega zmianie, co wpływa na ich własności fizyczne i chemiczne.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 6

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Inżynieria Nanostruktur

Uniwersytet Warszawski